Agility foundations

www.lolabuland.com

          K Silvii Trkman jsem přihlášená s Bubíškem, ale budu se snažit dokumentovat i Artýskovo běhání a trénování. On je totiž mnohem schopnější, ale kdybyste mi to řekli před rokem, smíchy bych se pravděpodobné počůrala!

            No, a abych pravdu řekla, s nahráváním a stříháním videa jsem se prala jedno celé odpoledne. U toho jsem rozhašila jeden počítač a druhej slušně uvařila, ale nakonec se dílo podařilo. Odhalila jsem spoustu zapeklit, našla si postup a doufám, že mi to příště už takovou práci nedá!!!

           A ještě, prosím, omluvte mou angličtinu. Nikdy jsem nebyla nikde, kde by se touhle řečí mluvilo, dýl než pár dní, a tak jsem velmi omezená slovní zásobou a hlavně anglickou syntax. Překlady jsou velmi kostrbatý - já vím, ale v podstatě jsem o agility debatovala hlavně v angličtině, a tak mám většinu frází v hlavě jenom anglicky. Takže buďte shovívaví, a kdybyste přece jenom měli pocit, že takový zvěrstvo už nerozdejcháte, tak mi dejte vědět, pokusím se o nápravu.

Agility Foundations

looks like my normal Agility Foundations class, only that you will get assignments in writing, then you will work at home, tape your sessions and post it in a classroom for us to see and comment. This class is meant for everybody enjoying our Puppy class, for everybody wanting to teach agility as just another trick and for all with experienced agility dogs who think there is never enough foundations or want to improve the dog’s turns. Our major focus will be teaching great cik&cap in order to get tight turns, great distance skills, sends and collection all at the same time, putting it in sequences to make it even more fun for the dogs and to practise some basic handling. We’ll also be addressing speed&motivation issues. Other than that, we’ll be starting with weaves, see-saw and contacts, but you can also work on just cik&cap and sequencing in case you don’t have those. For this class, you need at least 3 (even better 5) jumps and a tunnel or, even better, two. You’ll get 6 assignments, first three every 2 weeks, last three every 3 weeks, so this class is 15 weeks long.

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek