Naši foxtrotlíci

FOXTERÉŘI       

Když jsem si jela pro Artýska, netušila jsem ani v nejmenším, že si jedu pro foxteriéra. No, i kdybych věděla, že si jedu pro foxlíka, stejně by mi to nic neřeklo. Nic jsem o psech nevěděla a Artýsek se mi líbil podle dlouhýho nosu, co na mě koukal z fotky. Ne, že bych toho dneska o psech věděla víc, ale foxlíka bych už dneska pravděpodobně při výběru přeskočila:o))).

      Foxteriér, jak ho znám já, je energií sršící stvoření. Jenomže ta energie nemusí nutně sršet ve váš prospěch. Artýsek celkem běžně srší všude okolo, ale jenom ne tam, kam chci já. I Bubíš umí sršet dost alternativně a to je to proti Artýskovi ovladatelnost sama.

Co se píše?
Foxteriér hladkosrstý je živý, čilý, bystrý a pohotový pes. Je také velice přátelský, odvážný a nebojácný. Je velmi vstřícný, svého majitele i jeho děti miluje, bývá vynikající společník.
Foxteriér hladkosrstý je živý a rychlý v pohybu, bystrý ve výrazu, plný očekávání a čile reagující při sebemenším popudu.
Někdy však bývá až příliš čilý, často až svéhlavý, proto potřebuje již od štěněčího věku důslednou výchovu. Na to, aby byl chován pouze jako domácí společník, je příliš temperamentní. Lidi však velmi miluje a touží být v jejich společnosti. Ideální proto je, když mu jeho majitel poskytne také dostatečně aktivní sportovní využití.

Jak to vidím já?

CHA CHA CHA!!!

Taky jste si pod důslednou výchovou představili rákosku?:o))) Ty jo, to jsou archetypy!:o)))

Foxtreriér je výzva.

       Čilý, bystrý a pohotový rozhodně je. U přátelskosti bych už pochybovala. Moji foxlíci lidi nemusí (kromě nás, tam jsou nafixovaní až příliš). Ignorujou je, ale tak nějak nadřazeně. Jako že lidi na Artýskově planetě sice žijí, ale příliš tam nepatří. No a děti jsou kapitola vůbec sama pro sebe. Artýsek děti vyloženě nemá rád. Otravujou ho a neváhá se výchovně ohnat, aby mu daly pokoj. Bubíšovi jsou jedno, ale jejich přítomnost rozhodně nevyhledává. No, a co se výchovy a výcviku týče - představa, že dítěti koupím foxla, ať si ho vycvičí, je naprosto absurdní. Dítě to nedá.

      Jestli jsou odvážní nemůžu říct. Bubíš ne, Artýsek stroprocentně. Artýsek se nebojí téměř ničeho (ale zvěrolékař je ZLO) a když si je náhodou něčím nejistý, jde to pomalu prozkoumat. Přece se nenechá vyvést z míry, ne? Bubíš se bojí téměř všeho a zkoumat to nechce, chce na to z metru řvát jako pominutá.

         Vynikající společník Artýsek rozhodně není. Venku je potřeba neustále hlídat všechno, co neumí ignorovat - psy a zvěř - a není místo na světě, kde by alespoň jedno nebylo. Jen omezeně může být navolno bez vodítka. Bubíš by asi byla fajn společník, ale i tam je spousta divných šprajců (například se prapodivně přetáčí nebo žere hovna:o), který by někomu mohly otrávit život. Na druhou stranu mi nikdy doma nic nezničili - nerozhrabali křeslo, neproškrábali se skrz dveře, nesežraly boty, nerozervaly koberec a tak....

No a jsme u aktivního sportovního vyžití. Jak to jenom...

      Možná jste turista a každý víkend ujdete 100km, foxlík vám bude stačit v pohodě, ale jestli to taky neabsolvujete ve středu a čtvrtek, foxla tím neoslovíte.

        To samý platí pro kolo a běžky a vlastně pro všechny aktivity. Foxl musí být zaměstnaný furt, každý den. Artýsek toho požaduje mnoho. Venku by vydržel každý den celý den a k tomu by ještě klidně u zpráv chtěl cvičit poslušnost a triky. Bubíšek umí odpočívat, ale sebemenší impulz ji nastartuje a i ona by vydržela celý a každý a pak u zpráv... Jsou to dříči, nedej bůh, když se vám do ruky dostane nějakej z pracovní větve.

       Naučit něco foxlíka je oříšek. Tak dlouho prosazované luringové metody nikam nevedou. Foxla musíte přesvědčit (opravdu víc než většinu jiných plemen), že to, co dělá, dělá pro sebe a z vlastního rozhodnutí, jinak nikdy nebudete mít jistotu, že se stane. Dlouho trvá než se naučí soustředit se a ještě dýl než je na něj spolehnutí. Z foxla se stává pašák tak na pěti, šesti letech. Do tý doby je to neverending story.

Jste šílený masochista? Pak si pořiďte foxla a doufejte, že budete mít štěstí a dostanete klidný zvířátko...:o))).

Ale nemylte se. Svoje psy miluju, oba. Jenom bych si klidně dokázala představit snažší cestu a rychleji dosažené úspěchy za necelou polovinu práce.

 

 

 

    

 KRÁTKOSRSTÁ KOLIE

Nehodlám celý život trávit trápením mojí osoby snahou o vycvičení dalších a dalších foxlů:o)! Přála jsem si něco jednoduššího a nestydím se za to! Krátkosrstou kolii jsem měla vyhlídnutou už dlouho, ale nějak se to všechno zvrtlo Bubíšem:o))). Teď konečně máme doma kraťandu. Je to krásný zvířártko a k tomu ještě navíc v barvě blue merle!!!

Co se píše o kraťandách?

KK je nekonfliktní, velice přizpůsobivá a milá. Je to pes sympaťák. Snadno se učí základním povelům, ale obstojí i při složitější povelové technice.

Výcvik tohoto plemene zvládají i začátečníci a jsou schopné ho dobře provádět i odrostlejší děti.

KK je společník, který vás bude kdykoli a kamkoli ochotně následovat. Pokud se rozhodnete, že budete momentálně sedět doma či pracovat, váš pes si lehne ve Vaší blízkosti a bude čekat až přijde vhodnější příležitost pro pomazlení, hru, procházku. Budete-li chtít, bude vás doprovázet i do práce. Velice rychle pochopí, že zde pracujete a nebude při práci rušit ani vás, ani vaše kolegy či zákazníky. Je ochoten s vámi cestovat nejen autem, ale i autobusem či tramvají.

Je to pes, který miluje celou svou rodinu a především svého pána. K dětem je velice trpělivá, chová se ochranitelsky a nechá si od nich ledacos líbit. Když už se jí zdá, že toho bylo dost, radši se vzdálí z jejich dosahu.

KK je ochotná pro svého pána udělat cokoli, proto se využívá i jako asistenční a slepecký pes. Výborně se uplatní i jako záchranářský pes. Má dobrý čich a její hmotnost jí dovoluje snadno se pohybovat v nejrůznějších terénech.

Dalším využitím je samozřejmě hlídání a pasení stáda. Bohužel v dnešní době má málokterá KK možnost tyto své schopnosti využít. Existuje však mnoho aktivit, kde předvede svoji přirozenou hravost a obětavost. KK umí vyvinout i značnou rychlost a je vytrvalá. Všechny tyto přednosti ji dělají ideálním psem pro moderní psí sporty jako je agility, coursing, frisbee, flyball, caniscros atd. KK však bude stejně šťastná na procházkách po okolí, kde bude mít dostatek podnětů se vyvíjet a potkávat své psí kamarády.

Z KK můžete vychovat i obranáře. Hlídání je pro ni samozřejmost. Hlídá váš dům i vaši rodinu. Bezdůvodně neštěká, ale pokud se něco děje, určitě vás na to upozorní.

Prostě samá chvála:o)))!

No a jak to vidím já?

Naše Pindruška je drobně odchovaná foxteriéří bandou, ale jelikož je to opravdu skvělý zvířátko, vzala si od nich jenom ty sympatický věci!

Je opravdu velmi jemná k našemu Matesovi a ten jí může hrabat do misky, lézt do pelíšku, tahat jí za uši a ona jenom čeká až ho to přejde nebo odejde. Našemu batoleti to nedovoluju, ale když se to náhodou stane, nemusím mít strach.

Ráda se mazlí a tulí a u toho šťastně mručí.

Kvůli mně překonává drobný strachy jako je dlouhá temná chodba do sklepa nebo drátěný schody do prvního patra a následuje mě tam.

Hlídací sklony nemá, ale i to je podle mě vliv foxlů - ti naši nehlídají vůbec nic, maximálně svojí misku:o). Moje plány s jejím sportováním se týkají především agility a už teď je vidět, že je strašlivě učenlivá. Oproti foxlům je velmi měkkounká, ale u zbytečně se nerozbíjí a nehysterčí.

Uštěkaná je. Zase bych to viděla jako vliv šíleného Bubíše, na druhou stranu proti Bubíšovi je pořád asi tak hlasitá jako kapr.

Kraťanda je pes pro lidi, kteří nechtějí špičkový výkony svýho psa - nebude tak obratná jako bordera, tak nadrajvovaná jako malina a asi si nebude rochnit ve vodě jako labík, ale rekreačně s ní lze dělat naprosto cokoliv a to i gaučing:o))). Doporučila bych jí všem svým známým a kamarádům místo labradorů a zlaťáků. Kraťandy jsou fajnový pejsci a když budete mít štěstí, dostanete takovou pašandu jako je naše Dýdynka!

 

 

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde