Tutas Games: 30 triků do Vánoc

Začala nám podzimní/zimní agiliťácká pauza. Máme jí hlavně kvůli mně. Aby se mi začalo zase po agility stejskat. Abych to nedělala jen tak ze setrvačnosti, ale s radostí. Jenomže co pak s volným odpolednem? Letos jsem nás s Pindruškou přihlásila do on-line hry:o). Jak už to se mnou bývá, ambice nemám žádné. Jen potřebuju mít před sebou cíl, ke kterému je potřeba se dostat, a který si, bohužel, sama jen tak pro nic za nic vytyčit neumím. Takže jsme oprášily klikr a začaly jsme cvakat.

Požadovaných řicet triků jsem vybírala tak, aby je kraťanda pokud možno neuměla, aby byly případně využitelné v DD a aby mě stály nějakou mozkovou aktivitu. Tudíž obíhání mě, objektů, dávání pacek apod. jsem vynechala, to kraťanda umí. A taky jsem vynechala takové ty poslušnostní, co mě nebaví - jako je sednutí na dálku a tak.

PACKY

 • zvednout packu a držet ji ve vzduchu (levou i pravou)
 • dát packy na nohy psovoda a ujít tak pár kroků, pes mezi nohama psovoda
 • zavřít skříňku/šuplík/dveře jednou packou nebo oběma
 • obejmout předmět packou a sám držet (levou i pravou); předmět se nesmí dotýkat země
 • obejmout tyčku packou, levou i pravou
 • překřížit jednu packu přes druhou (stačí na jednu stranu)
 • nacouvat na předmět (zblízka)
 • zvednout zadní nohu a chvíli držet ve vzduchu (levou i pravou)
 • zvedat boční nohy do vzduchu, levou i pravou (možno s opěrou o zeď)
 • 4in
 • pivot na obě strany

HLAVA, ČUMÁK

 • položit hlavu na zem a v pozici chvíli vydržet, pes leží
 • otevřít skříňku/šuplík zatáhnutím za provázek
 • podat předmět do ruky (minimálně dva různé předměty z jiného materiálu)
 • vložit jeden předmět do druhého
 • vložit kovový předmět do hrníčku, hrníček je v prostoru ne u psovoda
 • dát pusinku
 • nose touch
 • dělat bublinky v misce s vodou
 • štěkat na povel

DALŠÍ STATICKÉ TRIKY A PÓZY

 • mrtvolka
 • přední packy na ruku a protáhnout hlavu pod rukou
 • styď se

POHYBOVÉ HRY

 • couvání od psovoda
 • vycouvání schodů
 • plazení vpřed
 • kulhání, obě strany
 • panáčkování
 • stojka s oporou o zeď

 


 

 1) 4in

Tenhle trik jsme s kraťandou kdysi dávno už měly rozpracovaný, možná hotový. Dalo nám to tuze práce její dlouhý nožičky nacpat do krabičky. Teď po dvou nebo třech letech jsem to vytáhla a musím říct, že Plesnivka překvapila. Cvičení si pamatovala a do krabky vlezla celkem bez problémů.

Jitka Janásková: super :) Ještě by to šlo vylepšit, fyzicky to zvládá dobře a určitě by zvládla i něco menšího. Pro nás je tohle ale naprosto dostačující (y)
Více bych krmila a podporovala právě výdrž v pozici, kdy má všechny 4 nohy vevnitř a stojí tam. Často má
prokrmený jen pohyb dovnitř (ale po kliknutí dá nohu zase zpět ven) nebo má všechny 4 vevnitř, ale po odměně je vyndává ven. 0:50 je super pokus, kdy i přes prokrmování drží packy vevnitř nebo 1:36, 1:50 a poslední 2:12 - takovéto pokusy bych odměňovala více, aby byl rozdíl mezi těmito lepšími a potom těmi horšími.
Moc pěkná práce, SCHVÁLENO :)

Fotka uživatele Jitka Janásková.

Tady je odkaz na Bubíšovo nácvik 4in. Na videu cca 0:35.

2) NT

To je tak, když si jedne nepřečte zadání:o). Ale myslím, že kraťanda NS rozumí, i když jsem to naučila lehce jinak, než pravidla hry žádají.

Jitka Janásková: zadání sice není splněno úplně přesně, ale jelikož je to jeden z prvních cviků, tak uznám. Ruku si hledá moc hezky a rychlost provedení je taky super :) Mělo se sice jednat o ťukání do ruky několikrát za sebou, kdy pes opakovaně ťuká do ruky bez toho, aniž by se ruka pohnula, ale alespoň tady máme na konci pokus, kdy ťuká na střídačku mezi rukama bez odměny a pauzy. Máte SCHVÁLENO

Fotka uživatele Jitka Janásková.

3) štěkej na povel

Kraťanda je ryba. Mezi celkem uřvanými kraťandami je výjimečně neštěkající. Naštěstí máme foxteriéry, kteří ji ukázali, v čem tkví krása řvaní a i přes to, že sama dobrovolně žádné zvuky nevydává, lze jí rozparádit pomocí flekatých trotlů a to se pak štěkat naučí i ta ryba:o))).

Jitka Janásková: parádně jste to nacvičili, žádné vrčení nebo pološtěkání (y) Dobrá reakce na povel, zvládá to několikrát za sebou, moc hezká práce :) Máte SCHVÁLENO a jelikož je to váš třetí splněný trik, získáváte prvního Koumáka

Fotka uživatele Jitka Janásková.

4) plazení se vpřed

U tohodle triku jsem si zvládla kraťandu celkem obstojně rozbít. Klikat s ní a dávat jí odměny je jako tancovat v porcelánu a prostě čas od času to zkazím víc (trochu to kazím furt). Tentokrát mě z bryndy vytáhly jinší odměny, ale co příště?:o)))

Jitka Janáskov:  když na tom ještě zamakáte, bude to krásné! :) Ještě potřebuje větší pomoc a častější krmení, ale místy už to vypadá pěkně a hezky se drží u země. Někdy se u země neudrží a na chvilku se zvedne víc - tyto pokusy bych neodměňovala, aby pak neměla při delším trvání cviku problém, dokázala se udržet u země celou dobu a nesnažila se to šidit, zjednodušit si to. Fyzicky to zvládne bez problému, to jde vidět, takže je to jen o kritériích :) Máte SCHVÁLENO! (y)

Fotka uživatele Jitka Janásková.

5) mezi nohy

Nejdřív byl děsnej stres vlézt mi mezi nohy. Pak šlápnout mi na boty a nakonec v tom všem příšerným presu jít:o))). Rozhodně to není perfektní, to ani omylem, ale jsem ráda, že jsme to daly v klidu a nehroucení se.

Jitka Janásková: super, packy na nohách drží pěkně (y) Celkově se u triku zdá být v pohodě, tváří se dobře :) Začátky pohybu vypadají výborně. Pokud na tom budete pracovat dál, zvládne bez problému i delší pochody s menší pomocí, teď už to chce jen cvik a výdrž :) Máte SCHVÁLENO

Fotka uživatele Jitka Janásková.

 

6) panáček

Ani ve snu mě nenapadlo, jak těžká tahle sranda pro kraťandu bude. Hroutí se u toho, jak zborcené harfy tón:o). Vlastně to trénujeme od začátku a až teprve teď to začalo být publikovatelný, i když rozhodně nejsem spokojená!

Jitka Janásková:jestli ty lepší pokusy vypadají jako ten na konci, pak je to super! Ze začátku i když je tam výdrž, tak se nedrží hezky na nohách, jaksi "přepadne" na zadek. V posledním pokusu pak hezky drží na nohách, vypadá to lépe, také stabilněji, nožky drží :) Rozhodně SCHVÁLENO, rozumí tomu, do panáčka se snaží jít vždy a výdrž také pěkná . A k tomu ještě přidávám Koumáka

Fotka uživatele Jitka Janásková.

 

7) couvání

No, taky jsme se nějak zadrhly. Kus odcouvá hezky, ale pak už to tak slavný není.

Jitka Janásková: první kroky jsou v parádním tempu :) Zdá se, že mírně zatáčí doprava, ale nijak výrazně (z boku se to hůře odhaduje). Rozhodně velké plus, že dokáže začít couvat rovnou v dálce, aniž by se musela vracet zpět. Prodloužení vzdálenosti pak bude snadné (y) I tento trik SCHVÁLEN :)

Fotka uživatele Jitka Janásková.

 

8) pusinka

Tenhle trik si kraťanda v podstatě vymyslela sama. Když se rozbije a výjimečně neodejde, jde mi dát pusu. Párkrát jsem jí za to odměnila a pusa byla na cestě!!!

Jitka Janáskov: pusinka s výskokem :) Některé jsou moc pěkné, některé jsou odfláknuté (ani si nejsem jistá, jestli se dotkla). Malinko bych zvýšila nároky, těch pěkných pusinek tam je dost, takže za ty horší bych klidně jen slovně pochválila, bez klikání, bez odměny. A pokud by to bylo jen sem tam a zvládla by to, pak bych ani slovně nechválila, jen bych po ní chtěla ještě jednu pusinku - a pokud by byla lepší, tak teprve odměna (y) Máte SCHVÁLENO a dalšího Koumáka na kontě.

Fotka uživatele Jitka Janásková.

 
9) pivot
 
Doufala jsem, že to dotáhneme na menší/žádný target, ale zase se ukázalo, že dotahování mi prostě nejde a stačí mi málo, takže tak:
 
Jitka Janásková: výborné :) Doprava (1.video) jde parádně, krásná koordinace, cvik dělá s velkou jistotou (y) Doleva o něco menší jistota, na cvik se musí více soustředit, ale také ho zvládá ukočírovat a i pivot doleva vypadá dobře :) Máte SCHVÁLENO
Fotka uživatele Jitka Janásková.

 

10) křížení pacek

Šito horkou jehlou, když kraťanda nabyla naprosté pohody a radosti. Jestli za kraťandino hroucení může Bubíš, tak brzo budeme mít pěknou předložku před krb...:o))).

Ke schválení: Dýdý - křížení pacek; na prvním videu dopoledne, na druhém odpoledne; moc dobře vím, že to není žádná hitparáda , ale cvičily jsme doma, mohla jsem při tom na ní sáhnout, dokonce s ní i lehce manipulovat a celou dobu byla veselá a v pohodě. Říkala jsem si, než se někam vydáme, tak zkusím pár obyčejných věcí - poslala jsem syna a foxlu k babičkám, aby byl klid a koupila párky jako odměnu. Udělaly jsme si kraťandou pár holčičích dní  - venčení, gaučing... A dobrý!

Jitka Janásková: pěkně rozpracováno, princip se zdá chápe dobře :) Dopolední pokusy se mi líbí o něco víc, packu překládá moc hezky a výdrž super (y) V odpolední lekci packy nepřekládá tolik ( i když výdrž pořád dobrá), ke konci už zase pár lepších pokusů :) Máte SCHVÁLENO, tři týdny po sobě splněný trik, takže přidávám Hattrick a 10 triků splněno! Postupujete tedy do Levelu 2, přidávám +3 Day off (y)

Fotka uživatele Jitka Janásková.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek