Zóny

Mám před sebou rozložený nový Psí sporty, na který jsem se vrhla v krámě okamžitě po přelouskání palcovýho titulku: Jak na sbíhačku? 

No, nedozvěděla jsem se nic. Nic novýho a ani vlastně starýho.

Koukám na to a prostě mi hlava nebere ty argumenty pro rozdíl mezi targetovou sbíhačkou a Silviinou sbíhačkou. V obou případech pes musí vědět, kam šlápnout. Ani v Silviiných sbíhačkách neexistuje jednoznačně svalová paměť, s tím jako argumentem proti Silviiným nesouhlasím. Psovi se mění náběhy a tím i rozložení kroků na kladině a tím pádem i dopad psa na výstupku. Silvie jackpotuje zadní nohy, ale odměňuje jakoukoliv zónu, na targetu odměňujeme přední nohy, ale nakonec nám je taky vlastně jedno, jakou nohu tam pes strčí (kromě vyjmenovaných výjimek - malina nebo foxl, neboť mohou být lehce debilní/blbě stavění, což je stejný i u Silvie:o). Zvlášť alergická jsem na hlášku "velký počet opakování". Se picnu. Jsem si stoprocentně jistá, že úplně stejný počet opakování je potřeba na zastavovanou. A nemyslím tím takovou tu pseudozastavovanou, co vládne našemu okresnímu agilitypřeboru. Dýdynka je pašák, ale rozhodně nesnese hodně opakování, nedejbůch opakování bez úspěchu. Nemám zastavovanou zónu ráda a nikdy jsem neměla. Možná proto Bubíš nezastavuje. Nevěřím v zastavování:o))). Podle mě je zastavovačka taková voberlička, lehký srabáctví postavit se zónovkám čelem, k principu jak byly koncipovaný. Hra na jistotu. Není mi vůbec jasný, proč bych měla budovat něco, co si pak na závodech budu systematicky a vědomě ničit až na hranici, na který se mi zastavování rozbije, stopnu závody a začnu znova budovat. Co je to za systém? Jako kdyby nebylo co budovat, i když nic nedemoluju? Myslím, že jsou psi, kteří tenhle kolotoč nebudou respektovat - naštěstí jsou v agility borderky a ty dovolujou to, co by jiní psi nevydejchali - budování a boření pořád dokolečka... Další argument, o nestíhání handlingu za zónou, mě taky nebaví. Proč třeba nezastavovat psa po skočce, aby tam na mě počkal až laskavě dovláčím svoje tělo na správný místo... Nemám pocit, že by na mě měl pes někde čekat. A pokud jsem pomalá, měla bych vládnout jinými prostředky, jak psa odhandlovat než tím, že ho někde zastavím. Myslím, že 2on2off je za zanitem a musím souhlasit s Irenou Kochovou, že profíci nemůžou mít zastavovanou, protože se tím stávají nekonkurenceschopní. Na evropský/světový scéně rozhodně a po tom, co jsem viděla, že předvádí Tereza Králová, musím říct, že i na český.

A prokristapána, ani omylem se nepovažuju za profesionála, i když chci mít sbíhaný zóny, spíš za línou čůzu, která se nedokázala přesvědčit o prospěšnosti a klidným životě s 2on2off. Nemám dost control na takový srandy, tak jak je potom má mít můj pes? Kór když ten pes je Bubíš:o)))!

Doufám, že někdy někde potkám někoho opravdu schopnýho, kdo mi vysvětlí rozdíly mezi sbíhačkou podle Silvie a mezi sbíhačkou přes target. U popisu toho targetování jsem nenašla jediný argument pro, v který bych věřila nebo který by byl odlišný od Silviiných RC.

Škoda, že rozhovor neudělali s někým, kdo má zkušenost s oběma sbíhačkama...

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek