Most

Jako každej rok hlídáme kamennou zahradu našeho tatínka.

Letos je to nějaký víc v klidu, i přes to, že sluníčko pálí a teploty běžně lezou nad třicet.

Každej rok uvažuju o tom, o kolik je Most lepší nebo horší místo pro život. Oproti Liberci má nějaký vady. Žije tu třeba dost početná menšina. Tak početná, že nezaměstnanost se pohybuje nad dvaceti procenty. Určitě je tu nižší vzdělanost a tím větší poměr "bojových" psů na ulici. No jo, zní to rasisitcky a předsudkově, ale přijeďte se podívat:o).

Nicméně všichni ti psi jsou ve městě vždycky na vodítku. A menšina není v centru nikdy tak hlučná. Bude to tím, že tu existuje policie. Normálně je vidět. Pochůzkáři, dokonce i se psem! Dopravní policie. Nevylezete ven aniž byste nějakýho příslušníka nepotkali. Včera stál jeden před Kauflandem. Pomáhal starším paním s nákupem, jistil únikovou cestu z krámu a taky viděl na parkoviště na auta. Hmmm, znám pár lidí, co by si stěžovali na policejní stát, ale když neškodíte, policajt se na vás vyprdne. Co by si přidělával práci? Ráda policajty potkávám.

Most je nový město, takže žádná architektura, která milovníky historie uvádí v trans. Někdo říká, že je to hnusný. Já se tu narodila, mám Most ráda. Ulice jsou vzdušný a mezi chodníkem a silnicí bývá travnatý pás, stejně tak jako mezi silnicí a tramvají. Vlastně zelenýho je všude hodně. Uprostřed města je kopec a ani tam se nemusí člověk bát jít. O všechno to zelený je evidentně dobře postaráno - posekáno, vypleto. Liberec je neučesaný, speciálně kolem Barvírny ošklivý město. Ze starýho domu na mě minule skoro spadl kus omítky velkej jako cihla. Parky se tam nenosí, nevydělávají prachy. Naopak peníze stojí.

Liberec má za posledním domem Jizerky. To je velký plus. Nicméně to není ničí zásluha. V MOstě to není zase tak snadný. Je to místo bývalých a blízkých dolů na uhlí a krajina tu dostala pořádně zabrat. Jenomže to tak nezůstává. Výsypky po dolech se rekultivujou a rekultivujou se pro lidi. Byli jsme se s Matýskem podívat na Hipodromu, který postavili na výsypkách hned vedle golfovýho hřiště. Kromě dostihů a parkurovýho skákání je kolem celý dráhy asfalt na inline. Každej den chodím venčit psy na jiný výsypky, kde jsou udělaný cesty, rybníčky, posekaný louky, ošetřený stromy. O kus dál nesázeli stromy, ale zalili důl vodou a tak vznikla Matylda. Ideální na koupání a díky asfaltce okolo taky na inline. A protože se na asfaltu neběhá nejlíp, je kolem celýho obvodu vody i šotolinová cesta! Víc jak čtyři kilometry kolem vody na inline nebo běžmo, pro děti na kolech. V zimě se na Matyldě běžkuje a když není sníh i bruslí... Na Benediktu je podobný zázemí jen ještě s kurtama na plážák a tenis, hřištěma na basket a inline a umělkou na fotbal... Další voda vznikla za přestěhovaným kostelem. Jsem zvědavá a těším se, kdy doladí tuhle. Je to voda velká jako Mácháč:o). A když je tohle všechno málo, Krušný hory sice nejsou za posledním domem, ale jsou kousíček autem:o). Nových dětských hřišť je tu nepočítaně! V Liberci vím tak o čtyřech, pěti?

A neprší tu:o)))! Zatímco v Liberci už lidi oblíkají do ulic šnorchly, tady spadnou dvě kapky a zase vyleze sluníčko. Kvůli zalejvání zahrady je to dost nepraktický, ale pro život paráda!

Mám Most ráda. Jezdíme se vlastně na dovolenou:o))).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek