Odložení

Po zastavovaný zóně jsem objevila další věc, která mi přijde trošku mimo, i když, jak bylo vidět na EO, funguje (jako zastavovačky). To bez debat.

Odložení na startu je pro většinu agiliťáků nezbytná věc a mít psa bez odložení se zdá dost likvidační. V ideálním případě nechá psovod psa někde správně umístěnýho na startu a v klidu si dojde tam, kde je ideální začít agilitit. Týmy na evropské/světové úrovni tam obvykle jsou a takovou srandu zvládají. Horší je dojet na českej okresní přebor, tam už to taková sranda není:o))).

Co mě ale překvapilo je vzdálenost, kterou většina psovodů vymyslela jako ideální. Nechali psa na startu, aby si vytvořili náskok, psa odstartovali, a pak stáli a čekali až k nim pes dorazí. Proč? Udělala jsem si náskok, abych psovi stačila, a pak stojím a čekám až ke mně pes doběhne a je po náskoku? Pokud v nějaké pozici stojím a několik vteřin čekám, až pes dojde tam, kam má dojít, proč raději nezmenším vzdálenost a do pozice se nedostanu už v pohybu? Hmmm, jako většina těch psů tam jistě nemá s rychlostí problémy, na druhou stranu rozdíl jedné setiny rozhoduje o umístění na bedně nebo bramboře.  Napadla nás úspora odběhnutých metrů psovoda, ale opravdu o tom lidé přemýšlejí takhle? 

Naše odložení je přesně z kategorie okresně-přeborní. Foxteriéry jsem to nenaučila. Buďto odcházeli předčasně nebo se rozbili o první skočku. Kraťanda má zase potíže se rozhejbat, takže tam bych odložení vůbec nebrala jako cosi, co bylo potřeba naučit.

Jen si myslím, že je to podobná věc jako sbíhačky. Ještě před pár roky je nikdo neměl a nikomu se nechtělo opouštět zaběhnutý 2on2off. Letos bylo vidět RC naprostou většinu, skoro žádný předčasný vypouštění, ale pěkný nefalšovaný RC s tím neskutečným zrychlením psů před druhým lomem kladiny a byla to paráda. Nevěřím na teorie o pěkné rychlé zastavované, která se sbíhačce vyrovná, ani argument o točené kladině (obvykle, že to psi nemají dotrénováno, a proto je zastavení lepší... wtf?). Jsem propagátor sbíhaček:o))). A s tím odložením to vidím podobně. Máme v hlavách, že pes musí vydržet na startu, dojdeme do poloviny parkuru, a pak tam stojíme a čekáme až co? Až zahřmí? Nikde během parkuru takovou možnost - zastavit se a čučet - nemáme (já teda jo:o))) a pro psa to může být pekelně stresující (i v pozitivním slova smyslu). Takže počkám, až to někdo mnohem chytřejší vymyslí, že odložení sice jo, ale není potřeba a hlavně, není potřeba kilometrový.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek