Slalom

Kamarádka na cvičáku se zasekla na slalomu. Přivedlo mě o k uvažování o tom, jak jsem vlastně Bubíška slalom naučila a musím upřímně říct, že netuším. Často koukám na stránky Katky Lerlové a ještě do nedávna jsem se divila, že všechno natáčí... Už se nedivím a tímto se jí omlouvám, za každou myšlenku o posedlosti a nahrávání:o))).

DSC 0957Vždycky jsem slalom považovala za nejtěžší překážku, která se v parkuru může objevit a že se objevuje v každém, mě opravdu netěšilo. Artýska jsem slalomem vždycky jenom prováděla a bohužel to došlo tak daleko, že slalom umí jenom když jdu vedle něj a ještě jenom vlevo. Když jsem vpravo, pes vypadává a potřebuje ukazovat opravdu výživně. Je v něm naprosto nesamostatnej a celou dobu kouká na mě.

Někde po cestě tréninku s Bubu jsme dokázaly, že se trpaslík umí napojit zprava odkukoliv, zleva tak do 60stupňů, slalomem prochází sama, kouká dopředu, mně sice pořád eviduje, ale upřímně řečeno, mám víc svobody než se mi vůbec kdy zdálo možný. Jak jsme to ale dokázaly?

Někde jsem četla, že u slalomu se metody můžou kombinovat, protože výslednej produkt je prostě jenom slalom. Takže občas psa provádět nebo prohnat uličkou a zároveň šejpit branky podle SG ničemu neodporuje. O provádění jsem už teda psala u Artýska. Pro moje teriéry je to metoda totálně nefunkční a spoléhat pouze na ní je cesta do pekel. To ale neznamená, že trpaslík nebyla slalomem nikdy provedená. Byla. Několikrát před tak před rokem nebo dvěma. Celkem asi tak 10krát:o). Nevím, jestli to v ní zanechalo nějakou stopu. Je neskutečný, jak některý věci pes uloží aniž bychom to nějak výrazně chtěli. Trochu odbočím. Začínáme s Bubu sbíhaný zóny na úplně rozloženým áčku. Na tom trpaslík byla taky asi tak 20krát celkem za život (jsou jí čtyři roky), přesto si pamatuje, že na áčko se skáče s obrovským odrazem až nad nástupní zonu, pak se udělá jeden malinkej krůček, znova přijde odraz a pes letí 4metry vzduchem přes zlom až daleko za výstupní zonu a tam si dá na držku. Na úplně rozloženým áčku to není tak efektivní, přesto se pes odráží daleko před úplně placatou plochou, dopadá z výšky na zonu (ale koho to zajímá, že je na zoně!), pak udělá jeden normální krok a pak jeden superdlouhej jump až za výstupní zonu, který se občas dotkne, občas ne (ale znova - koho kruci v tomhle případě zajímá zona?:o)). Takže si áčko evidentně pamatuje - je jedno v jakým je stavu (áčko i pes:o). Je teda možnost, že si zapamatovala slalom?

Silvie Trkman učí slalom uličkou. Jedině. Záleží jí především na rychlosti. Jenomže její fenky mají dost pudu sebezáchovy, aby tyčky nesrážely nosem, když se prostě přiblíží dostatečně blízko, takže se začnou vlnit. Ne tak Bubíš, která to vzala jako kuželky - poraž, co nejvíc tyček to jde, jenom jim probůh neuhni. Zkoušela jsem to a ulička se nám opravdu neosvědčila. Trpaslík do ní taky vbíhala kdekoliv a vybíhala kdekoliv a tyčky jí opravdu nezajímaly ani trochu. No, nicméně jí probíhala taky a má za sebou pár výživných lekciček minulý jaro (AgilityFoundations). Jenomže kdykoliv mezi tím, jsem Bubíškovi postavila dvojbranku a jako úplně jinou srandu jsem jí klikala za probíhání těch dvou tyček v jediným správným směru. Dostaly jsme se na čtyři s třetí vychýlenou a pak na šest s pátou vychýlenou a pak přišla zima. No a teď na jaře to Bubíš najednu umí.

Na jednu stranu je trochu ostuda, že slalom Bubíš umí až na čtyřech letech, ale na druhou stranu s mojí intenzitou výcviku jí to zabralo tak půl ročku a to mi na foxlíka, kterej vlastně neprošel žádným konstruktivním cvičením připadá dost dobrý:o))).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek