2on2off, handstand + komentář

Vydali jsme se dneska na hřiště v plný polní, abych zjistila, že jsem si nevzala klíče:o). Zůstali jsme tudíž všichni čtyři venku. Artýsek si hrál s Mírou a s gladiátorem a já s Bubu jsme klikaly. Docela se nám dařilo. Bubíšek se krásně soustředila a zvládala všechno, co jsem zvládala já:o). Nemáme nakonec natočený všechno, ale přesto jsem sestřihala kraťounký video.

 jáHi,
if I would know the weather will be like this, I would enter handling class as well:o))). Last year we had snow these days!
We also worked on pivoting and crossing front legs but battery was low.
Bubu knows how to back, she knows handstand at wall but I don´t know how to show her she should turn her head away from me and back to me! My english is too bad again:o). She always wants to stear at me…


naslovna23Cool, getting there with 2on2off! Keep working towards less dependence on your movement, so that she knows to stop even when you race ahead. Nice push ups with handstand! Maybe try to get it against your legs next, so that she can’t stare at you? :) Sit on a chair first so that you can reward her more easily and then try standing up too – maybe with a helper first?

Handling has no time restrictions, so you could actually start now and then restart in spring and finish in summer – it’s no problem.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kontakt

Mgr. Svatava Stodolová

Liberec

E-mail: svatava.stodolova@seznam.cz

Copyright

 

Designed by Majja.

 Mapa stránek